B2B - Bussiness to Bussiness, ( kurumlara yönelik ) iş ortaklarınız, bayileriniz, tedarikçileriniz ile iş ilişkilerinizi, alım - satım, faturalandırma, sipariş takibi vs. işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirme işlemidir. Ürün spesifikasyonu, teslim zamanı, fiyat ve ödeme koşulları her defasında görüşmeye açıktır. Müşterinin sistemi ile konuşabilme imkanı geliştirilmeli, iki sistem arasında bilgi paylaşımı mümkün olmalıdır.

İnternet araştırma şirketi Jupiter Research, ABD’de işletmeden işletmeye (B2B) elektronik ticaret hacminin 2005’e kadar 6.3 trilyon dolara ulaşacağını öngördü. Jupiter Research Başkan Yardımcısı John Katsaros, “Online işlem dalgası bütün Amerikan şirketlerini etkisi altına alacak. Elektronik ticaret uygulamalarına yatırım yapmayan şirketlerin bu dalganın etkisiyle boğulması sözkonusu olacak” dedi. Elektronik sipariş ve dağıtım zingirlerinin standart haline geleceğini öngören Katzaros, online işlemlere gerekli önemi vermeyen kuruluşların rekabet gücünün hızla azalacağını da belirtti.


B2B ne fayda
sağlar?

• Alıcılar ve satıcılar herhangi bir fiziksel kısıtlama olmadan birbirlerine bu ortamdan kolayca ulaşabilmektedirler.

• Standart ve sık tekrarlanan ticari işlemler elektronik ortamda otomatik hale getirilerek zamandan kazanç sağlanmaktadır.

• Yapılan işlemlerin geçmişe dönük takibi ve raporlanması, anında, kolayca ve hatasız mümkün olmaktadır.

• Kullanıcıların 7 x 24 kesintisiz hizmet alabilecekleri bir ortam sunulmaktadır.

• Bu tip sistemler tarafsız kurulduğunda daha çok alıcı ve satıcı çekilerek daha rekabetçi bir ortam oluşmakta ve böylece pazarın daha likid kalması sağlanmaktadır

• Normal şartlarda ulaşılamıyacak bir alıcı ya da satıcı kitlesine ulaşılabilmektedir.


B2C - Bussiness to Customer
, ( tüketiciye yönelik ), müşterilerinize doğrudan Web siteniz üzerinden satış yapmanıza verilen addır. Müşteriler kredi kartları ile siparişte bulunurlar; siz ise sipariş geldiğinde ve ödeme hesabınıza geçtiğinde ürün yada hizmeti hazırlayıp bir dağıtım şirketi veya posta aracılığı ile sipariş edene gönderirsiniz. Fiyatlar ve ürünler yayınlanmıştır, Teslim koşulları ve fiyat üzerinde müşterinin herhangi bir pazarlık şansı yoktur. Müşterinin web sitesi veya bilgisayar sistemi ile herhangi bir entegrasyona ihtiyaç yoktur.

İnternet teknolojisinin günümüzde son derece gerekli hale geldiği ve bir süre sonra olmazsa olmaz bir faktör halini alacağı kaçınılmaz bir gerçek. Bu doğrultuda günümüzde sadece şirketler için değil şahıslar için dahi adlarını taşıyan web sayfaları en önemli ihtiyaç ve hatta tabelasından, kartvizitinden dahi önemli hale gelmiştir. 

Web sayfaları firmaların herşeyden önce prestij kaynağı olup, aynı zamanda katalog ve ürün tanıtımları açısından da büyük bir avantajdır. Web sayfanızda kendinizi ifade etmeniz, karşılıklı konuşma ya da bir anlatımlar dosyasından daha kolaydır. 

Web sayfanızla sadece çevrenize değil Türkiye'nin tamamına ve hatta dünyanın dört bir yanına kendinizi tanıtabilir, şirketinizin ticari boyutlarını ülke dışına taşıyabilirsiniz.

Sizde bu gün bir adım atın ve geleceği DoliNet ile yakalayın. İşinizi internet ortamına taşıyın. 
  Site Kullanım Şartları | Gizlilik İlkeleri | Uygun Kullanım Politikaları