AP’de, Yazılım Yasasına Değişiklik

Avrupa Parlamentosu’ndan 60 üye AB ülkelerinde yürürlüğe girecek yazılım telif hakları yasalarının baştan yapılmasını istiyor.

Avrupa Parlamentosu’nun, başta Almanya, İtalya, Hollanda, Polonya ve İsveçli olmak üzere 60 üyesi, Computer Implemented Inventions Directive başlıklı yazılım telif hakları düzenlemesinin gözden geçirilmesini talep etti. İmza atan AB parlamenterlerinin arasında eski Polonya Başbakanı ve AB’nin yeni üye ülkelerinde parlamenterler bulunuyor.

Bir yasanın AB Parlamentosu’na oylanmak üzere gelmesi için önce gerekli komisyonlardan geçmesi, sonra da hukuk komisyonundan onay alması gerekiyor. Mevcut parlamenterlerin önemli bir bölümü yeni seçilmiş oldukları için gerekli oylamada bulunmamışlardı. Ayrıca, yeni üye devletlerin parlamenterleri de Haziran 2004 sonrasında parlamentoya dahil oldukları için, 2003 yılında yapılan bu görüşmeleri kaçırmışlardı. Yeni üye ülkelerin parlamenterleri kendi ülkelerinde gelişen yazılım sektörünü gözetmeye çalışacaklar. Yazılım telif hakları ile ilgili değişiklikler AB Konseyi’nde Aralık 2004’te oylanacaktı, ancak dosya son anda Polonya’nın itirazı üzerine geri çekilmişti.

Eklenme tarihi: 1.1.2005


Microsoft Öğrencileri İş Hayatıyla Tanıştırıyor
Muhasebe Programları 2007'ye Kadar Yeniden Düzenlenecek
Korsan yazılım ekonomiyi tehdit ediyor
Logo Tiger ile Bilgiye Hükmedin...
Shop Manager Yenilendi
Logo Mobil Satış
Gartner: Yazılım Paketleri Küçülecek
Yazılım korsanlığıyla mücadele
Yazılım Ne Kadar Serbest?
YTL ile tüm yazılım sektörü elden geçecek
Microsoft’ta .NET’in ikinci dönemi başlıyor
Microsoft Türkiye, YTL Güncelleştirme Programı Oluşturuyor
 
 
  Site Kullanım Şartları | Gizlilik İlkeleri | Uygun Kullanım Politikaları